Domácí vs. profi čištění septiků: Které je lepší?

Domácí vs. profi čištění septiků: Které je lepší?

 

Problematika odpadních vod je velmi aktuálním tématem nejen u nových pozemků. Víte, jak septik pořádně čistit, nebo to spíše necháváte likvidační firmě?


Co je septik?


Je to nádrž fungující na základě biomechanického přečištění odpadních vod. Septik má (na rozdíl od jímky) i svůj odvod ven, většinou do kanalizace. Pevná část odpadu se usadí na dně a tam se rozkládá. Hrubá část protéká do další komory, kde vyhnívá. A přečištěná voda se dostává dál, kde je zbavena pevných částic.


Proč je nutné septik čistit


Částečně přečištěná voda ze septiku vytéká a může se dál používat jako užitková voda. Obsah se rozkládá biologickým způsobem, k čemuž je pro urychlení procesu potřeba živých bakterií. I při správném využívání bakterií se v septiku časem tvoří usazeniny a kal, který je potřeba vyvážet a pravidelně čistit, aby nezpůsoboval silný zápach v okolí nebo jiné nežádoucí problémy.


Při čištění septiků hraje roli:


Velikost septiku – počet komor ve vnitřku
Vytíženost odvodu odpadních vod
Rovnováha živých bakterií uvnitř – rychlost rozkladu odpadu
Míra usazenin a odpadů – pozor na velké množství odpadu z kuchyně, koupelny či záchodu


Domácí čištění jímky a septiku je i riziko


I v drogeriích a hobby marketech se dnes dají sehnat dobré přípravky na čištění jímky za pár stovek nejen na čištění, ale i na problémy se zápachem. Můžete tím ušetřit peníze, které byste dali za likvidační firmu. Výhodou pak je, že si septik čistíte sami a víte, jak pořádně jste to provedli. Silný zápach, pěna na povrchu nebo znečištění vás naopak varuje o špatném způsobu čištění. Pokud je v septiku málo živých bakterií, rozkládá se kal pomalu, a vzniká tím nepříjemný zápach. Pokud nejste odborník, můžete toto zanedbat a zvolit nevhodné přípravky, aniž byste o tom věděli.


Často vám pak nezbyde, než se svěřit profi firmě, která septik vyčistí a odpad vyveze. Jedná se o dražší způsob, zato máte jistotu, že je čištění provedené profesionálně.


Profi čištění není časté


V tomto ohledu máte jistotu – především pokud začínáte a nerozumíte přesně tomu, jak septiky fungují –, že vám pomůžou odborníci, kteří poté odpad správně zlikvidují. Cena za vývoz se pohybuje kolem 1000 korun i více, ale počítejte i s menším navýšením podle toho, jak jste daleko od likvidační firmy, a jak velký objem odpadu máte. Výhodou je, že se nemusí, na rozdíl od jímky, čistit tak často. Obecným pravidlem je, že čištění bez nežádoucích komplikací by měla 1x ročně zajistit právě spolehlivá firma.

 

Všechno má svá pro a proti. Pokud chcete ušetřit a nevadí vám trocha námahy, zvládnete vyčistit septik sami pomocí speciálních přípravků. Nejprve si vše podrobně nastudujte, abyste měli jistotu, že to uděláte pečlivě a vyvarujete se pozdějším komplikacím, které by vás stály další výdaje. Nebo se rovnou svěřte odborníkům, kteří septik spolehlivě vyčistí. Nakonec, nejedná se o příliš drahou ani častou záležitost.

 

Kam po přečtení článku?

Přečtete si další zajímavé články:

Nebo se podívejte na naše produkty: