Slovník pojmů

Aktivátor septiků

 

Aktivátor septiků je komplexním pojmenováním pro přípravky obsahující bakterie, enzymy a další látky, které přispívají ke správnému fungování septiků a jímek. Vytvářejí příznivé prostředí mikroorganismů, které zajišťuje přirozený biodegradační proces odpadu. Aktivátory mohou mít nejrůznější formu, od tekutých přípravků, přes granuláty, až po tablety. Při použití aktivátoru septiku je vždy třeba se vyhnout používání antibakteriálních čistících přípravků, které obsahují chlor.

 

Potřebujete poradit, rádi Vám pomůžeme.

 

 

Bakterie do septiku

Používání bakterií je v případě septiku i jímky základem. Bakterie se prodávají buď v podobě tekutého nebo granulovaného přípravku a pomáhají odstranit nepříjemný zápach. Jedná se o přípravky s přírodním složením, které pomáhají rozkládat nahromaděný odpad a pročišťovat kanalizaci. Při používání zhruba jednou měsíčně pročistíte přes svou toaletu celý odpadní systém, redukujete zápach a množství nahromaděného kalu a udržujete v septiku či jímce konstantní dostatečné množství enzymů a bakterií.

 

Potřebujete poradit, rádi Vám pomůžeme.

 

Betonový septik


Betonový septik je jedním z druhů septiků, který vyniká velkou odolností vůči zatížení okolní zeminou. V současné době se ale používají již kvalitní plastové septiky, které mají shodné vlastnosti. Jedním z typů plastového septiku je nádrž vhodná k obetonování. Ta se hodí především do země s vyšším statickým zatížením, tedy do svahového terénu nebo komplikovaných míst ve skále. Do nádrže postupně přitéká odpadní voda z domácnosti - typicky ze sprchy, umyvadla, dřezu nebo WC. V septiku se odpadní voda částečně přečistí a odchází buď do kanalizace nebo do půdy. V nádrži následně zbyde pouze kal, který živé bakterie a enzymy postupně rozkládají na menší částice.

 

Potřebujete poradit, rádi Vám pomůžeme.

 

Chemie do septiku


Pro udržení septiku bez zápachu a nečistot, je důležité nepoužívat pro čistění toalet, sprch a dalších zařízení, ze kterých odtékají odpadní vody, chemické antibakteriální prostředky s chlorem. V důsledku jejich používání totiž v septiku a odpadním systému zanikají důležité mikroorganismy, které se starají o přirozený rozklad nahromaděného kalu a odstranění nežádoucího zápachu. Pro podporu těchto organismů se naopak doporučuje používat bakteriální a enzymatické prostředky v podobě tekutého, sypkého, nebo tabletového přípravku, který se rozpustí v toaletě a následně domovní kanalizaci pročistí.

 

Potřebujete poradit, rádi Vám pomůžeme.

 

Čištění septiků


Pokud nechcete, aby vám septik zapáchal, v horším případě, aby se vám ucpal odpadní systém, je třeba septik pravidelně čistit. Samozřejmostí by mělo být pravidelné používání aktivátoru septiků, jednou za čas je ale nutné septik důkladně vyčistit. Předejdete tak nepříjemným překvapením a platbám za pohotovostní výjezd kanalizačních služeb. Čištění septiku si můžete objednat spolu s vývozem septiku, a to jednou až dvakrát za rok. Důkladné vyčištění septiku tlakovou vodou se pohybuje v řádu několika tisíc, záleží především na lokalitě a míře znečištění. Pokud tedy budete na čistotu vašeho septiku myslet, cena za odborné služby se bude vždy pohybovat nízko.

 

Potřebujete poradit, rádi Vám pomůžeme.

 

Čerpadlo do septiků


Čerpadlo do septiku využijete, potřebujete-li odčerpávat užitkovou vodu nebo kal, nebo se kanalizace nachází nad úrovní zařízení, ze kterých je nutné odpadní vody odvést. Kalová čerpadla umožňují svojí robustností odčerpávat vodu i s pevnými částicemi. Čerpadla se dělí na profesionální a domácí. Ta domácí si vystačí s materiálem z odolného plastu a nerezové oceli, profesionální čerpadla, která se používají při průmyslových objektech a na stavbách, jsou z litiny.

 

Potřebujete poradit, rádi Vám pomůžeme.

 

Jímka


Jímka není to samé jako septik. Nádrž na odpadní vody je sice levnější než septik, ale jelikož není napojená na kanalizaci, je potřeba ji častěji vyvážet prostřednictvím fekálního vozu. Protože se jímka nedá napojit na kanalizaci, využívá se hlavně u rekreačních objektů, jakými jsou chaty nebo chalupy. Usazení nádrže na odpadní vody je velmi jednoduché. Není potřeba ani žádné speciální povolení od úřadu. Jak často by se jímka měla vyvážet, záleží na tom, jaký je její objem a kolik lidí obývá domácnost. Platí pravidlo, že čím více osob, tím rychleji bude jímka plná a bude nutné ji vyčistit.

 

Nabízíme:

jímky samonosné

jímky k obetonování

jímky dvouplášťové

 

 

Potřebujete poradit, rádi Vám pomůžeme.

 

Kalové čerpadlo


Tento typ čerpadel slouží k čerpání fekálií, odpadních vod a kalu usazujícího se v septiku. Kalové čerpadlo skvěle poslouží jak u rodinných domků, tak ve větších průmyslových objektech. Bez problémů s ním vysajete i kamínky o velikosti 5 mm. Většina čerpadel má robustní konstrukci a na spodní straně nože, které rozdrtí případné větší kousky odpadu. Čerpadla vydrží dlouho, jsou stavěná na to, aby zvládla extrémní podmínky. V zásadě je můžeme rozdělit na dva typy. Povrchová kalová čerpadla musí být umístěna pouze na souši a jsou schopná odsát vodu do hloubky cca 8 metrů. Ponorné kalové čerpadlo můžete bez problémů umístit až na samé dno septiku nebo jímky.

 

Potřebujete poradit, rádi Vám pomůžeme.

 

Nádrž na vodu


Nádrž na vodu se vyrábí v několika variantách. Dvouplášťové nádrže se hodí do míst s výskytem podzemních vod, písčité nebo jílovité půdy. Nádrže k obetonování využijete v terénu s velkým statickým zatížením nebo do skalnatého podloží. Samonosné nádrže mají velmi nízkou hmotnost a dobře se obsluhují. Zachytáváním dešťové vody budete efektivně hospodařit se srážkovou vodou, která spadne na váš pozemek. Tu pak následně využijete na zalévání zahrady, mytí automobilu nebo v domácnosti. Snížíte tak spotřebu drahé a cenné pitné vody, kterou můžete používat opravdu jen na pití nebo na vaření. Nádrž na vodu dokáže v domácnosti ušetřit až polovinu finanční nákladů vynaložených na pitnou vodu.

 

Potřebujete poradit, rádi Vám pomůžeme.

 

Odvětrání septiků


Septiky se v současné době vyrábějí plastové nebo betonové s těsnícím víkem tak, aby splňovaly především standardy vodotěsnosti. Na vlastním septiku odvětrávání být nemusí, a často je to i nežádoucí, protože pokud je septik umístěný blízko domu či jiného objektu, šíří se nepříjemný zápach v jeho blízkosti. Samotné odvětrávání se řeší v rámci domovní kanalizace, jež musí mít vyvedenou stoupačku odvětrávacího potrubí nad střechu objektu.

 

Potřebujete poradit, rádi Vám pomůžeme.

 

Poklop na septik


Při výběru poklopu na septik je nutné brát v potaz situační umístění septiku a jeho vyústění. Základním kritériem při výběru je zatížení poklopu – tedy jestli se přes něj bude přejíždět, chodit, jestli bude zatížený sněhem, nebo nebude zatížený vůbec. Podle toho pak volte materiál poklopu. Na trhu jsou dostupné litinové poklopy, ocelové poklopy nebo plastové poklopy, které jsou čím dál tím více nahrazovány poklopy kompozitními s výrazně lepšími vlastnostmi.

 

Poklop na jímku


Hlavní funkcí poklopu na jímku je pohodlný přístup dovnitř nádrže. V zásadě můžeme poklopy na jímky rozdělit na dva typy. Tím prvním jsou plastové poklopy, po kterých se nedá chodit. Tento typ je tudíž vhodný pro nádrže, které stojí na pozemku stranou mimo rušnou cestu. Druhým typem jsou pochozí poklopy z litiny, oceli, betonu nebo ty, které jsou vhodné na zadláždění. Tyto poklopy jsou určené do terénu, kde se po jímce bude běžně chodit. Materiál pokopu musí být natolik odolný, aby byl schopný unést i velkou zátěž, jakou je hmotnost člověka.

 

Potřebujete poradit, rádi Vám pomůžeme.

 

Retenční nádrž


Jak již název retenční nádrž napovídá, jedná se o nádrž, která slouží k zadržení určitého množství dešťové vody. U větších průmyslových objektů slouží jako mezistupeň, než se voda vypustí dál do kanalizace. V ideálním případě by ovšem nádrž na dešťovou vodu měla být součástí každého pozemku u rodinného domu. Užitková voda, která se zachytí do retenční nádrže, se dále využívá k zalévání zahrady, mytí auta nebo v domácnosti např. na vytírání nebo úklid. Výhoda zachytávání dešťové vody spočívá především v tom, že díky ní ušetříte v domácnosti cenný zdroj pitné vody a tím také finance. Zachycená dešťová voda totiž nic nestojí.

 

Potřebujete poradit, rádi Vám pomůžeme.

 

Septik


Co je Septik? Septik funguje jako nádrž na částečné pročištění odpadních vod z domácnosti. Je možné ho umístit k domům, které mají napojení na kanalizaci. Voda ze septiku odtéká buď do kanalizace nebo do země. Optimální septik by měl mít 2 až 3 komory. Nejčastěji se využívají právě tříkomorové septiky. Odpadní voda postupně přetéká z komory do komory, kde probíhá její biomechanické přečištění. V první komoře se díky sedimentaci usadí nejpevnější částice. V druhé komoře dochází k sedimentaci většiny kalu. Do třetí komory se pak dostává již částečně přečištěná odpadní voda. Kal, který zůstává v septiku, se prostřednictvím bakterií dále rozkládá na jednodušší částice. Právě proto, že se v septiku nacházejí živé bakterie, je velmi důležité nelít do odpadu příliš agresivní čistící prostředky (například ty s chlórem), které by je mohly zlikvidovat.

 

Potřebujete poradit, rádi Vám pomůžeme.

 

Vsakovací jímka


Vsakovací jímka slouží k vsakování dešťové vody na pozemku. Umísťuje se pod terén a svodem jsou do ní přiváděny buď odpadní vody nebo dešťová voda z okapů. Vsakovací nádrž je vynikajícím řešením pro ty, kteří musí nechat dešťovou vodu na svém pozemku, nebo nemohou odvádět vyčištěnou vodu z čističky přímo do vodoteče. V ideálním případě je dobré nejprve na základě odborného posudku promyslet, jak velká vsakovací jímka bude na pozemek nejvhodnější.

 

Potřebujete poradit, rádi Vám pomůžeme.

 

Vývoz septiků


Vyvážet je nutné nejen jímku, ale i septik. Ten má ovšem tu výhodu, že kal zbavuje vody, kterou lze vypouštět, a septik je tak možné vyvážet výrazně méně často. Vývozní služby vám tak stačí zavolat podle objemu a počtu uživatelů objektu zhruba jednou až dvakrát do roka. Za vývoz septiku zaplatíte okolo 1 000 korun, ale cena se vždy odvíjí také od lokality a objemu septiku.

 

Potřebujete poradit, rádi Vám pomůžeme.

 

Žumpa


Žumpa je jinými slovy bezodtoková nádrž, ve které se hromadí odpadní vody z domácnosti. Žumpa se nejčastěji využívá v místech, kde není možné připojit se ke kanalizaci. Z tohoto důvodu se umísťuje k rekreačním objektům, jako jsou chaty nebo chalupy. Nádrž se vloží pod zem a musí se pravidelně vyvážet. K tomu slouží speciální fekální vozy. Obsah žumpy je potřeba likvidovat v souladu s právními předpisy pro ochranu životního prostředí. Případné vypouštění žumpy „na černo“ přijde majitele nádrže i na 50 000 Kč pokuty. Opakované porušení zákona se dokonce trestá dvojnásobkem. K vybudování žumpy si musí majitel obstarat stavební povolení. Do hloubky 3 metrů ovšem postačí pouze ohlášení stavebnímu úřadu. Vzdálenost od studny musí být alespoň 5 metrů, aby nedošlo ke kontaminaci vody fekáliemi.