Co je retenční nádrž a k čemu se využívá?

Nenechte dešťovou vodu odtékat do kanalizace a využijte ji k úspoře financí i k obraně před suchem. Pomůže vám k tomu retenční nádrž, do které můžete snadno vodu jímat a pak dále využívat. Jaké existují retenční nádrže na dešťovou vodu a jak můžete zachycenou vodu zužitkovat?

 

Déšť

Foto: Vlad Chețan, Pexels

 

Využijte dešťovou vodu i v období sucha

Retenční nádrž se používá k zachycení dešťové vody – může jít o jímání pravidelné, kdy následně využijete vodu v domácnosti nebo zahradě, nebo nárazové, které chrání obytné stavby před přívalovými dešti. Nádrže mají nejčastěji tvar válce a vyrábějí se z laminátu nebo pevnějšího polyethylenu. Při vtékání dešťové vody do nádrže se kapalina filtruje, nemusíte se tedy bát znečištění.

 

Retenční nádrže na dešťovou vodu bývají zakopané v blízkosti vašeho domu. Prodávají se v několika velikostech, a tak si můžete vybrat ideální rozměry pro každou zahradu a účel použití.

 

  • Velikost retenční nádrže 3 m3 se hodí pro zalévání menší zahrady.
  • Retenční nádrž o objemu 5 m3 zvládne pohltit dostatek vody k zalévání zahrady i k využití v domácnosti (splachování toalety, mytí auta apod.).
  • Objemné retenční nádrže velikosti 6 m3 a větší zvládnou udržet i příval vody, kterou můžete následně využít.

 

TIP: V našem e-shopu najdete retenční nádrže rozdělené podle objemu.

 

Jak se ukládá retenční nádrž do země?

Retenční nádrže můžeme také rozdělit podle typu provedení:

 

 Samonosná retenční nádrž

Samonosná retenční nádrž na dešťovou vodu

 

Nádrž se do země ukládá na základovou desku z betonu. Po současném zasypání a naplnění zůstane na povrchu otvor pro čerpání vody a čištění. Do nádrže se svádí okapy z celé střechy – při výběru velikosti retenční nádrže tedy dbejte i na plochu střechy, která do ní bude vodu odvádět. Filtrace vody probíhá ještě před dotečením vody do nádrže. Díky temnu a chladu se pak voda zbavená velkých nečistot v nádrži kazí mnohem pomaleji. Vodu z nádrže můžete čerpat domácí vodárnou či ponorným čerpadlem a dále ji využívat.

 

Nádrž chrání před přívaly vody i suchem

Čím dál častější období sucha mnohé z nás tlačí k využívání dešťové vody na zahradě i v domácnostech. Vybudováním retenční nádrže snížíte své účty za vodu, ochráníte budovu před přívalovými dešti a budete mít vždy dostatek vody k využití v domácnosti i na zahradě.

 

Kam po přečtení článku?

Přečtete si další zajímavé články:

Nebo se podívejte na naše produkty: